ADAC публикува годишния си тест за зимни гуми, който промени методологията си от миналата година и се фокусира много повече върху околната среда и устойчивостта, които сега съставляват 30% от общата оценка, което е много. Поради различните критерии резултатите обикновено се различават в сравнение с други тестове и тази година не е по-различна при размер 225/45 R17.
☰
Съставът
Бяха тествани 11 гуми, но не видяхме нито една от новите гуми – Nokian Snowproof все още фигурира тук в първата си версия, въпреки че Nokian Snowproof 2 е пусната на пазара, а GoodYear UltraGrip Performance 3 също липсва, като на нейно място е по-старата версия GY UG Performance+.
На първо място намираме една доказана гума от Continental – WinterContact TS870. Тя заслужи първото място главно благодарение на характеристиките си за управление на сняг, които са над средното ниво, като ADAC е един от малкото, които измерват спирачния път на лед, където гореспоменатата Continental е по-добра. Втората дисциплина, в която гумата се отличава, е издръжливостта – която ADAC прогнозира на 55 900 км.
На второ място се нарежда Michelin Alpin 6 – гума, която се представя още по-добре при оценката на околната среда, главно заради пробега, който се предвижда да бъде 61 000 км. Отново тя е много силна и при спиране на лед – дисциплина, която другите тестове обикновено пропускат. В сравнение с Continental той изостава особено на мокра настилка, но иначе все още е вторият най-добър в теста по отношение на пътните характеристики.
GOODYEAR UltraGrip Performance+ е подобна, но не предлага толкова голяма издръжливост и устойчивост, което я сваля на трето място след Michelin. Би било интересно да се види как по-новата UltraGrip Performance 3 ще се сравни с нея. На четвърто място се нарежда гума, представена още през 2015 г., която не се е представила толкова добре в по-новите тестове, но успява да успее тук именно заради акцента върху околната среда, особено върху нейната издръжливост. На мокра настилка обаче оценката ѝ беше понижена до задоволителна, което влоши цялостната ѝ оценка за управление.
Bridgestone – навсякъде другаде победител, тук предпоследен – защо?
В теста има и много други гуми, препоръчвам ви да разгледате пълната таблица на връзката по-долу, която ще ви даде обща представа за качествата на всяка гума. Но все пак искам да се съсредоточа в останалата част върху това как гумата BRIDGESTONE BLIZZAK LM005 може да спечели някои тестове, а в някои да бъде в дъното на стартовата таблица, както тук в теста на ADAC. Той показва нагледно как трябва да се разглеждат тестовете на гуми. Защото не можете просто да приемете резултатите от тестовете в абсолютен ред, а трябва да ги интерпретирате за конкретния случай на употреба.
Затова нека разгледаме резултатите от споменатите гуми Bridgestone – когато сравняваме отделните дисциплини с други тестове, измерените стойности са сходни. Така че как е възможно тя да заеме 11-о място? Това се дължи на различните приоритети на различните тестове. ADAC дава на най-лошата поддисциплина общата оценка в двете основни измерени дисциплини. Така че, ако една гума получи оценка 4 за сняг, тя не може да получи по-добра обща оценка от 4. Точно това се случи с Bridgestone – тя получи 3,2 за сняг, и то заради спирането на лед, което, както вече казахме, другите тестове не измерват. Заради гореспоменатата логика на теста не помогнаха и по-високите от средните резултати при спиране на сняг, които му поставиха обща оценка 3,2, а след това категорията за екологични характеристики беше развалена от пробега, който беше измерен на едва 36 100 км, най-ниският в теста. В други тестове той не се представя толкова зле, но тук това се дължи на факта, че в теста бяха включени предимно туристически гуми, докато в други тестове той често се изправя срещу гуми UHP.
Обобщение
Като цяло, след промяната в механизма за оценяване, тестовете на ADAC трябва да се разглеждат по малко по-различен начин – ако ви интересува предимно управлението, е добре да прегледате теста гума по гума и да прецените кои критерии са важни за вас. Също така, проверете и други тестове на зимни гуми за 2023 г., за да получите цялостна представа за възможностите, с които разполагате. Малко жалко е, че липсват по-нови модели или модели, предназначени стриктно за електрически превозни средства, когато става въпрос за оценка на въздействието върху околната среда. Но се надяваме, че ще видим това следващия път.